• New Delhi (07.02.2023): Notifications of appointments and recommendations issued on Tuesday are as follows:
    • Rocktim Saikia (IRS IT:2010) was appointed as Private Secretary to the Minister for Ports, Shipping & Waterways and Ayush (Sarbananda Sonowal) in the Ministry of Ports, Shipping & Waterways for a period upto 13.09.2026.  Currently Saikia is PS to the Minister for Ayush (Sarbananda Sonowal).
    • Sarbeswar Majhi (ISS: 2009) was re-designated as Director in the Department of Animal Husbandry and Dairying for a period up to 13.12.2024. He counts his central deputation tenure w.e.f. 14.12.2018.
    • Dr Hifzur Rehman was appointed as the next Ambassador of India to the Republic of Chad.
    • PESB selected Suresh Chandra Pandey (CGM, SAIL) for the post of Director (Personnel), Rashtriya Ispat Nigam Limited (RINL).
    • Kuldeep Arya (IAS:2009:GJ) was appointed as Director in the Department of Rural Development for a period of five years. 

  • New Delhi (06.02.2023): Notifications of appointments and recommendations issued on Monday are as follows:
    • N Ramakrishna was empanelled for promotion to the Senior Administrative Grade (Senior Director) in the Indian Naval Material Management Service (INMMS) cadre for the panel year 2023.
    • Dr Bhola Ram Gurjar was appointed to the post of Director, National Institute of Technical Teachers’ Training and Research (NITTTR), Chandigarh.
    • Deepak Mittal (IFS: 1998) was appointed as Joint Secretary in the PMO. He was appointed as OSD in PMO on November 24, 2022.
    • Mrs. Barnati Barua Tokhi was appointed to the post of Managing Director (MD), Bharat Petro Resources Limited  (BPRL) till the date of her superannuation i.e. 31.08.2025. Currently, she is working as President (Technical), Bharat Petro Resources Limited (BPRL).
    • Pankaj Upadhyay (IDAS:2010) was appointed as Deputy Secretary in the Department of Bio-Technology for a period of four years.
    • 16 officers belonging to Standardisation Testing and Quality Certification (STQC) Cadre were in-situ promoted from the grade of Scientist ‘F’ to the grade of Scientist ‘G’ (Level 14 of the Pay Matrix). STQC Directorate is an attached office of the Ministry of Electronics and Information Technology.
    • Anish Kumar Upadhyay (IRS C&CE:2012), currently working as Deputy Financial Advisor in BSF was prematurely repatriated to his parent cadre on administrative grounds with the imposition of the condition of "Extended Cooling Off".

  • New Delhi (02.02.2023): Notifications of appointments and recommendations issued on Thursday are as follows:
    • Praveen S (IRS IT: 2009) was re-designated as Director in the Department of Space for a period up to 15.05.2024. He counts his central deputation tenure w.e.f. 16.05.2019.
    • M Subbarayudu (IFS: 1994) has been appointed as the next High Commissioner of India to the Republic of Namibia.
    • Prashant Agrawal (IFS: 1998) has been appointed as the next Ambassador of India to Lao People's Democratic Republic.
    • N Ram Prasad (YOA: 2004) was appointed as the next High Commissioner of India to the Kingdom of Eswatini.
    • Sandeep Khirwar (IPS: 1995: HY) was appointed as Inspector General in Central Reserve Police Force (CRPF) for a period of five years.
    • Anurag Agrawal (IPS: 1998: AM) was appointed as Inspector General in Central Reserve Police Force (CRPF) for a period of five years.

  • New Delhi (01.02.2023): Notifications of appointments and recommendations issued on Wednesday are as follows:
    • Abhijit Ghosh was appointed as Director (HR&CA) in Balmer Lawrie & Co. Limited till the date of his superannuation i.e. 31.11.2027.
    • Kartikeya Sinha was appointed as Director (Planning & Marketing) in National Small Industries Corporation Limited (NSIC) for a period of five years.
    • Rohit Kumar Agrawala was appointed as Director (Finance) in ChennaI Petroleum Corporation Limited (CPCL) for a period of five years.
    • Niladri Roy was appointed as Director (Technical) in Eastern Coalfields Limited (ECL) till the date of his superannuation i.e. 30.04.2026.
    • Vinod Kumar Tiwari (IFoS: 1986: HP), Additional Secretary, Ministry of Coal was repatriated to his parent cadre to avail the benefits of promotion.
    • Tanvi Garg (IAS: 2009: AGMUT) was re-designated as Director, Ministry of Housing and Urban Affairs for a period up to 01 .01 .2028. Garg counts her central deputation tenure w.e.f 02.01.2023.
    • Shailendra Kumar, Regional Controller of Mines in Indian Bureau of Mines was empanelled for promotion to the grade of Controller of Mines, Indian Bureau of Mines, for the panel year 2021.

  • New Delhi (31.01.2023): Notifications of appointments and recommendations issued on Tuesday are as follows:
    The Appointments Committee of the Cabinet (ACC) has approved the following proposals of Ministry of External Affairs:
    • Tenure of Rishabh Deo (IFS: 2017), the then Referent/Attache, Shanghai Cooperation Organization (SCO) Secretariat, Beijing, was curtailed by 33 days (1 month and 2 days) on functional grounds
    • Deputation of Muthineni Sai Teja (IFS: 2020) as Referent/Attache to Shanghai Cooperation Organization (SCO) Secretariat was approved for a period of three years.
    1. Tenure of foreign deputation of N Ashok Kumar (IAS: 2004: MN), Adviser (Industry & Engineering) in Embassy of India, Brussels, Belgium extended for the period up to 30.06 2024.
    2. Shyam Lal Poonia (IAS: 2010: MN) was appointed to the post of Deputy Secretary in the Ministry of Housing & Urban Affairs, Delhi for a tenure up to 07.12.2026.
    3. Rajiv Wadhawan (ICoAS: 2002), Adviser (Cost), Ministry of Health & Family Welfare, was allowed to take up foreign assignment as Senior Policy Adviser to Joint Finance and Health Task Force (JFHTF) Secretariat, WHO, Geneva, Switzerland for a period of six months.
    4. Javvadi V Naga Subramanyam (IAS: 2009: AM) was appointed as Director in the Department of Economic Affairs, Delhi for a tenure up to 25.09.2026.
    5. Ajay Kumar (IOFS: 2005) was appointed as CVO, Coal Mines Provident Fund Organization (CMPFO), Dhanbad under the Ministry of Coal for a period of 3 years.
    6. Upendra Kumar Pandey (IRSME: 1998) was appointed as CVO, Hindustan Copper Ltd. (HCL), Kolkata under the Ministry of Mines for a period of 3 years.
    7. B K Gangte (IFOS: 1996: UD) was appointed as CVO, Mumbai Rail Vikas Corporation Ltd. (MRVC), Mumbai under the Ministry of Railways for a period of 3 years.
    8. Hemant Kumar Nanda (IOFS: 1997) was appointed as CVO, Rail Vikas Nigam Ltd. (RVNL), Delhi under the Ministry of Railways for a combined deputation tenure of 7 years i.e. up to 03.04.2025.
    9. Deputation tenure of Mithra T (IAS: 2009: KL), DCO/DCR, Kerala, was extended for a period of 2 years 9 months up to 31.12.2025. She counts her central deputation tenure w.e.f. 20.11.2019.
    10. Dr Anupam Talwar (IDES: 2012) was appointed as Deputy Director, Lal Bahadur Shastri National Academy of Administration (LBSNAA), Mussoorie, up to 06.09.2024.
    11. Rajbir Singh Panwar (IFoS: 91: GJ), Joint Secretary, Department of Agriculture & Farmers Welfare, was entrusted with additional charge for the post of Managing Director, National Horticulture Board (NHB) for a period of 03 months w.e.f. 23.03.2022.
    12. Priya Ranjan (IFoS: 1998: RJ), Joint Secretary, Department of Agriculture & Farmers Welfare, was entrusted with additional charge for the post of Managing Director, National Horticulture Board (NHB) for a period of 09 months w.e.f 23.06.2022.
    13. R K Gupta, CSS cadre officer, was re-employed as Deputy Election Commissioner (JS level), Election Commission of India on contract basis for a period of one year beyond the date of his superannuation i.e on 28.02.2023.
    14. Shiv Nandan Kumar, CWES, Chief Engineer, Indus Basin Organisation (IBO), Chandigarh, Central Water Commission (CWC) was entrusted with additional charge of the post of Chief Executive Officer (CEO), Polavaram Project Authority, Hyderabad for a period of six months w.e.f. 28.11.2022.
    15. Roop Kishor (IOFS: 2004) was appointed as CVO, Council of Scientific & Industrial Research (CSIR), Delhi in the Department of Scientific & Industrial Research for a combined deputation tenure of 7 years i.e. up to 13.05.2025.
    16. The additional charge of the post of Secretary, National Commission for Minorities was assigned to Mukhmeet Singh Bhatia (IAS:1990:JH) upon superannuation of S K Dev Verman (lAS:1988:MN) on 31 .01.2023.  Bhatia is Secretary, Ministry of Minority Affairs.
    17. Rajat Agarwal (IAS: 2003: PB) appointed as Executive Director, India Trade Promotion Organisation (ITPO), under the Department of Commerce, for a tenure of five years.
    18. Subhash Chandra Agarwal (IRS C&IT: 1994) appointed as Additional DGFT, in DGFT, New Delhi under the Department of Commerce for a tenure of five years.
    19. Amitabh Prasad (IA&AS: 2001) appointed as Joint Secretary, Department of Defence for a tenure of five years.
    20. Rajender Kumar (IOFS: 1997) appointed as Joint Secretary, Department of Food & Public Distribution for an overall tenure of seven years up to 03.12.2024.
    21. Devendra Kumar Nim (IP&TA&FS: 1993) appointed as Joint Secretary, National Human Rights Commission (NHRC), Ministry of Home Affairs, for a tenure up to the date of his superannuation on 31.01.2025.
    22. Rajendra Ratnoo (lAS: 2001: TN) appointed as Executive Director, National Institute of Disaster Management (NIDM), Ministry of Home Affairs for an overall tenure of five years up to 07.02.2024.
    23. Rahul Kapoor (IRAS : 2002) appointed as Joint Secretary, Ministry of Housing and Urban Affairs for a combined tenure of seven years up to 14.01.2025.
    24. Shahnawaz Alam (IP&TA&FS: 1994) appointed as Joint Secretary, Ministry of Minority Affairs, for a tenure up to the date of his superannuation on 30.04.2027.
    25. Vikas Anand (lAS: 2002: AGMUT) appointed as Joint Secretary, Ministry of Panchayati Raj for a tenure of five years.
    26. Sumita Singh (CSS Services) appointed as Director, ISTM, under the Department of Personnel & Training for a tenure of five years.
    27. Raj Kumar (IPoS: 2001) appointed as Additional Secretary, UPSC, Department of Personnel & Training for an overall tenure of seven years up to 31.07.2023 by upgrading the post of Director level held by the officer to Joint Secretary level.
    28. Sonal Mishra (IAS: 1997: GJ) appointed as Joint Secretary, Ministry of Skill Development & Entrepreneurship for a  tenure of five years.
    29. Ajay Gupta (IRSS: 1993) appointed as Joint Secretary, Ministry of Textiles for a tenure up to the date of his superannuation on 31.08.2026.
    30. Abhijit Phukon (IES: 2004), Director, in the Ministry of Corporate Affairs, was prematurely repatriated to his parent cadre to avail the benefit of promotion.
    31. Vaibhav Bajaj (IRS C&CE: 2009), Private Secretary to Union Minister for Health & Family Welfare Mansukh Mandaviya, was re-designated to Director level for a period up to 14.03.2023. He counts his Central Deputation tenure w.e.f. 15.03.2016.
    32. Tejaswi Naik (IAS: 2009: MP), Private Secretary to Union Minister for Agriculture & Farmers Welfare Narendra Singh Tomar, was re-designated to Director level for a period up to 14.12.2027. Naik counts his Central Deputation w.e.f 15.12.2022.
    The Centre appointed the following IPS officers to the post of Deputy Inspector General in Central Bureau of Investigation for a period of five years. They are:
    • Sudhir Kallaya Hiremath (IPS: 2007: MH) 
    • Satya Veer Singh (IPS:2008: BH)
    The Centre extended deputation tenure of following IPS/Non-IPS officers in Central Bureau of Investigation. These officers are:
    • Vijayendra Bidari, (IPS: 2005: TN), DIG, tenure up to 18.07.2024 (total 7 years).
    • Anoop T Mathew, (IPS: 2006: JH), DIG, tenure up to 11.02.2025 (total 7 years). 
    • Ashok Kumar, (IRS C&IT: 2006), SP, tenure up to 29.01.2026 (Total 7 years). 
    • Manoj Verma, Second-In-Command, CRPF, SP, tenure up to 27.08.2023 (Total 5 years).
    The Centre appointed following IPS officers to the post of Superintendent of Police in Central Bureau of Investigation for a period of five years. They are:
    • Manjunath Singe (IPS: 2011: MH) 
    • Divya Sara Thomas (IPS: 2013: KT)

  • New Delhi (30.01.2023): Notifications of appointments and recommendations issued on Monday are as follows:
    • Preeti Jain (IPS:2009: RJ) was redesignated as Director in the Department of Economic Affairs for a period up to 14.12.2027. Jain counts her central deputation tenure w.e.f 15.12.2022.
    • PESB selected Gaurav Gulati (ED, NBCC) for the post of Director (Finance), National Small Industries Corporation Limited (NSIC).
    • Ghanshyam Sharma (Director Finance, MECL) was appointed as Director (Finance) in Hindustan Copper Limited (HCL) till the date of his superannuation i.e. 31.05.2025.
    • Saurav Dutta (VP, Balmer & Lawrie) was appointed as Director (Finance) in Balmer Lawrie & Co Limited for a period of five years.
    • Sanjay Choudhuri (ED, OIL) was appointed as Director (Finance) in Numaligarh Refinery Ltd (NRL) till the date of his superannuation.
    • Pankaj Kumar Sharma (CGM, NMDC) was appointed as Director (Production) in National Aluminium Company Limited (NALCO) for a period of five years.
    • KPM Swamy (Senior ED, NBCC) was appointed as Director (Commercial) in NBCC Ltd (NBCC) for a period of five years.

  • New Delhi (29.01.2023): Notifications of appointments and recommendations issued on Sunday are as follows:
    • Tenure of additional charge of Secretary, National Jute Board, Kolkata to Moloy Chandan Chakraborty (IDAS: 1993), Jute Commissioner (JS Level), Kolkata was extended for a further period of six months i.e. up to 30.06.2023.
    • Tenure of Amar Singh Meena (ITS: 1995), Director in the Ministry of Corporate Affairs was extended for a period of two years i.e. up to 14.02.2025. Meena counts his central deputation tenure w.e.f 15.02.2018.

  • New Delhi (28.01.2023): Notifications of appointments and recommendations issued on Saturday are as follows:
    • Tenure of Sanjay Kumar (IAS: 1992: NL), Additional Secretary & Financial Advisor, Ministry of Road Transport & Highways, was extended for a period up to 17.01.2024.
    • Tenure of Vandana Sharma (CSS services), Secretary (JS level), Petroleum & Natural Gas Regulatory Board (PNGRB) was extended for a period of six months.

free stat counter