Must Read

Five IPS officers appointed as ADG in CRPF, BSF, CISF, SSB & BPR&D

By IndianMandarins- 03 Apr 2024
2224

five-ips-officers-appointed-as-adg-in-crpf-bsf-cisf-ssb-bpr-d

New Delhi (03.04.2024):  In an important development when 2024 Lok Sabha elections are underway, a total five senior IPS officers have been promoted from Inspector General rank to Additional Director General in various central paramilitary forces including BSF, CRPF, CISF SSB and BPR&D. The name of these officers are as follows:
  • Satish Shriramaji Khandare (IPS: 1995: AGMUT), Inspector General, BSF has been appointed as Additional Director General, BSF up to 11.07.2028 for a combined tenure of five years.
  • Padmakar S Ranipse (IPS: 1995: OD), Inspector General, CRPF was appointed as Additional Director General, Central Industrial Security Force (CISF) from the date of assumption of charge. He counts his deputation tenure w.e.f. 17.08.2020.
  • Rajesh Kumar (IPS: 1995: AGMUT), Inspector General, CRPF was appointed as Additional Director General, CRPF up to 18.03.2025 for a total tenure of seven years.
  • Ravi Joseph Lokku (IPS: 1995: UP), Inspector General, BPR&D was appointed as Additional Director General, BPR&D up to 31.08.2026 i.e. date of his superannuation
  • Tsewang Namgiyal Kalon (IPS: 1995: UP), Inspector General, SSB, was appointed as Additional Director General, Border Security Force (BSF) up to 15.08.2027 for a combined tenure of five years. He counts his deputation tenure w.e.f. 16.08.2022.

free stat counter