Must Read

Major bureaucratic reshuffle effected at DG & Additional Secretary level

By IndianMandarins- 19 Apr 2024
24281

major-bureaucratic-reshuffle-effected-at-dg-additional-secretary-level

New Delhi (19.04.2024): Notifications of appointments and recommendations issued on Thursday are as follows:-
  • Nalin Prabhat (IPS: 1992: AP) was appointed as Director General, National Security Guard (NSG) in Level-16 of the pay matrix up to 31.08.2028 i.e. date of his superannuation. Currently he is serving as ADG, CRPF.
  • Sapna Tewari (IPS: 1992: OR) was appointed as Special Director (Level-16 in the pay matrix) in the Intelligence Bureau for a period of two years or up to the date of her superannuation i.e. 30.04.2026 or until further orders. Currently, she is Additional Director, IB.
  • Rakesh Kumar Verma (IAS: 1993: PB) Additional Secretary, Ministry of Tourism was appointed as Additional Secretary, Department of Water Resources, River Development & Ganga Rejuvenation, Ministry of Jal Shakti.
  • Suman Billa (IAS: 1996: KL), presently in the cadre, was appointed as Additional Secretary, Ministry of Tourism vice Rakesh Kumar Verma.
  • Aradhana Patnaik (IAS: 1998: JH) was appointed  (in-situ) as Additional Secretary, Department of Health & Family Welfare.
  • Himani Pande (IAS: 1998: JH) was appointed as Additional Secretary, Department for Promotion of Industry and Internal Trade (DPIIT). Currently, she is working as Joint Secretary in the same department. 
  • Kamal Kishore Soan (IAS: 1998: JH)  was appointed as Additional Secretary in the Ministry of Labour & Employment. Currently, he is working as Joint Secretary in the same department. 
  • The central deputation tenure of Shantmanu (IAS: 1991: AGMUT) was extended for a period of one year beyond 14.05.2024 i.e. up to 14.05.2025. Currently, he is Additional Secretary & Financial Advisor in the Ministry of Consumer Affairs, Food & Public Distribution.
  • Narpat Singh (IRTS: 2009) was appointed to the post of Railway Adviser in the High Commission of India, Dhaka, Bangladesh, with the diplomatic status as Counsellor (with RG), for a period of three years.
  • The tenure of Rupali Banerjee (CSS) was extended beyond 02.06.2024 till her superannuation i.e. upto 28.02.2025. Currently, she is Member Secretary, NCPCR, Ministry of Women & Child Development.
  •  The central deputation tenure of Anu Nagar (IFoS: 1995: HP), Joint Secretary, Department of Health Research, was extended for a period of two years beyond 29.05.2024.
  • Rajesh Ravindran (IFoS: 1995: KL) has been empanelled for holding the post of Joint Secretary or equivalent at the Centre (Initial deferred).

  • R Raghu Prasad (IFoS: 1997: OR) has been empanelled for holding the post of Joint Secretary or equivalent at the Centre (Initial leftover).


free stat counter