Latest appointment orders (GoI): Updated @ 09.15 pm

Sanskriti School, DOPT, North Block

Central deputation tenure of Anil Srivastava (IAS:1985:MP), Jt Secretary in Ministry of Civil Aviation, has been extended for a period of three months beyond 14 February 2017.

(Updated @ 09.15 pm, 16 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Hardik Satishchandra Shah (IAS:2010:GJ) appointed as PS to Anil Madhav Dave, Union MoS for Ministry of Environment, Forest & Climate Change on co-terminus basis.

(Updated @ 06.19 pm, 16 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Tenure of additional charge of Director (Finance), NEEPCO, to CMD A G West Kharkongor has been extended for a period up to 28 February 2017.

(Updated @ 07 pm, 13 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Tenure of additional charge of Director (Finance), Bharat Electronics Limited, to CMD M V Gowtama has been extended for a period up to 19 February 2017.

(Updated @ 07 pm, 13 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

B Chandrashekhar (IPoS:1987) has been appointed as Chief Vigilance Officer (CVO) in Hindustan Machine Toolds Limited (HMT), Bangalore for a tenure up to 30 September 2019. In HMT Chandrashekhar will replace Ms Indumati Madhavi (IP&TA&FS):1994).

(Updated @ 03.25 pm, 12 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Central deputation tenure of Dammu Ravi (IFS:1989), Joint Secretary, Dept of Commerce, has been

Alok Shukla (IRS C&CE:1988) has been appointed Counselor (Director level), Permanent Mission of India (PMI) to the World Trade Organisation (WTO) Geneva under the Department of Commerce for a period of three years.

In Geneva Shukla will replace Vivek Johri (IRS C&CE:1985).

(Updated @ 03 pm, 12 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Central deputation tenure of Dammu Ravi (IFS:1989), Joint Secretary, Dept of Commerce, has been extended for a period of two years beyond 08 January 2017.

(Updated @ 11 am, 12 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Dr Ajay Kumar Parida has been appointed as Director, Institute of Life Sciences (ILS), Bhubaneswar, on contract basis for a periodof five years. Currently, Dr Parida serves as Executive Director, M S Swaminathan Research Foundation (Chennai).

(Updated @ 07.23 pm, 11 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Deputation tenure of Dr Manoj Singh (IRTS) as Adviser (Transport), NITI Aayog, has been extended for a period of six months beyond 01 January 2017. He will continue to serve in NITI Aayog till 30 June 2017.

(Updated @ 07.15 pm, 11 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Dr Padmanabhan Govindrajan, former Director of Indian Institute of Science, Bangalore, has been appointed as Part-time Chairman of Bharat Immunological & Biological Corporation Limited (BIBCOL)., Bulandshaherfor a period of three years.

(Updated @ 07.10 pm, 11 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Prof V Muralidhara Sharma appointed as Vice Chancellor, Rashtriya Sanskrit Vidyapeeth, Tirupati for period of five years or till he attains 70 years of age.

(Updated @ 07 pm, 11 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Vijay Sharma (IRAS:2002) appointed as Director, Ministry of Petroleum & Natural Gas for a period up to 04 June 2020.

(Updated @ 03 pm, 11 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Central deputation tenure of Raj Kumar Singh (IDSE:1989), currently Director, Urban Development Ministry, has been curtailed upon his appointment as Chief Engineer (Civil) in Lucknow Metro Rail Corporation Ltd (LMRCL). Singh will serve in LMRCL till 02 April 2019.

(Updated @ 03 pm, 11 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Tenure of additional charge of the post of Horticulture Commissioner to Dr S K Malhotra has been extended for period ending 28 April 2017. Currently Malhotra serves as Agriculture Commissioner in Govt of India.

(Updated @ 03 pm, 11 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Gopal Singh, Central Coalfields Ltd CMD, gets extension up to 31 January 2021. His tenure was scheduled to end on 28 February 2017.

(Updated @ 07 pm, 10 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

P K Purwar will continue to hold the additional charge of CMD of MTNL for a further period of six months w.e.f 08 September 2016. Currently Purwar serves as Director (Finance) MTNL.

(Updated @ 07 pm, 10 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Dr Ausaf Sayeed (IFS:1989) appointed as the next High Commissioner of India to the Republic of Seychelles. 

(Updated @ 07 pm, 10 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Shekhar Saran (CMD, CMPDIL) will continue to hold the additional charge of the post of Director (Technical) for a period of six months beyond 18 October 2016.

(Updated @ 07 pm, 10 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Shailesh Kumar Pathak will continue to hold the additional charge of the post of Commissioner Railway Safety (CRS) North East Frontier Circle (Kolkata). Pathak currently serves as CRS, Northern Circle, New Delhi.

(Updated @ 07 pm, 10 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Santosh Kumar Agrawal (IRSE) has been debarred from appointment in all Autonomous Bodies/Statutory Bodies/Regulatory Bodies, except Ministry of Railways, for a period of three years. Agrawal’s previous appointment to the post of Commissioner Railway Safety has been cancelled.

(Updated @ 07 pm, 10 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Dr Suresh Chandra Gairola (IFoS:1982:MH) and Dr Debabrata Swain (IFoS:1984:OR) appointed  to the post of ADG (Wild Life) and ADG (Project Tiger) respectively. Swain will serve as Member Secretary, National Tiger Conservation Authority as well.  

(Updated @ 07 pm, 10 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Tenure of Nalin Kumar Srivastava (ICAS:2001) as Director, Ministry of Petroleum & Natural Gas, has been curtailed. Srivastava is all set to move on foreign assignment for a period of one year w.e.f. 16 January 2017. He will take up the assignment of Resident Auditor in the Office of Internal Oversight Services (El Fasher, Sudan) under United Nations. 

(Updated @ 07 pm, 10 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Additional charge of Director (Production & Planning) MOIL to T K Pattanaik has been extended for a period of three months beyond 01 February 2017. Pattanaik is Director (Commercial) MOIL

(Updated @ 07 pm, 10 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

B B Verma (IRAS) has been appointed as Additional Member (Planning) Railway Board.

(Updated @ 07 pm, 10 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Additional charge of Director (Finance) BEML to Dr D K Hota has been extended for four months beyond 04 November 2016. Hota is currently CMD of BEML.

(Updated @ 07 pm, 10 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Dr. Mukesh Kumar Sinha, Chief Engineer, Central Water Commission, has been appointed as Executive Member in Narmada Control Authority, on deputation basis, based on the recommendations of Search-cum-selection-committee (SCSC).

(Updated @ 07 pm, 10 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

K P Krishnan (IAS:1983:KN) appointed OSD in the Ministry of Skill Development & Entrepreneurship in Government of India.

Currently he serves as Special Secretary, Dept of Land Resources. Having appointed a Secretary in the Skill Development & Entrepreneurship on 23 November 2016 (w.e.f. 01 February 2017) Krishnan will replace Rohit Nandan, the outgoing Secretary, on 01 February 2017.

(Updated @ 02.30 pm, 09 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Union Tourism secretary Vinod Zutshi (IAS:1982:RJ) has been given additional charge of Secretary, Ministry of Culture vice Narendra Kumar Sinha (IAS:1980:BH) from 08 January 2017 to 22 January 2017.

(Updated @ 04.41 pm, 06 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Sanjay Kumar Jain (IPS:2002:UT) has been appointed as Director, Ministry of Petroleum & Natural Gas for a period ending 31 December 2019.

(Updated @ 04.39 pm, 06 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Ravi Shankar (IFS:1995) has been concurrently accredited as the Ambassador of India to the Republic of Burundi.

(Updated @ 03 pm, 05 January 2017) 

————————————————————————————————————————————————————

Anand Mohan (IFoS:1996:RJ) appointed Chief Vigilance Officer (CVO) in Bureau of Indian Standard (BIS) for a period ending 15-04-2019.

————————————————————————————————————————————————————

Arvind Saran (IRS C&CE:2005) has been appointed as Deputy Secretary, Dep of Revenue in Government of India for a period of four years.

————————————————————————————————————————————————————

Steephen L (IRS C&CE:2007) has been appointed Deputy Secretary, Department of Commerce under CSS for a period of four years.