• New Delhi (23.09.2022): Notifications of appointments and recommendations issued on Friday are as follows:

    • Dr M Srinivas was appointed as Director, AIIMS, New Delhi for a period of 05 years. Presently, he is Dean, ESIC, Medical College & Hospital, Sanathnagar, Hyderabad.
    • Chandra Bhushan Kumar (IAS:1995:UT) was repatriated to his cadre (AGMUT) on the request of the Ministry of Home Affairs. Currently, he is working as Additional Secretary, Department of Agriculture & Farmers Welfare.
    • Dr Rajiv Bahl to the post of Director General, Indian Council of Medical Research (ICMR)-cum-Secretary, Department of Health Research for a period of three years. Currently, he is head of Research on Maternal, New-born Child and Adolescent Health-cum-Newborn Unit Head, Department of Maternal New-born Child and Adolescent Health and Ageing, World Health Organization, Geneva, Switzerland.
    • Rajeev Kumar Srivastava was appointed as Director (Projects), Mumbai Railway Vikas Corporation (MRVC) on an immediate absorption basis till 31 .03.2026  i.e. the date of his superannuation. He may take charge of the post on or after 01.10.2022.
    • Sanjai Kumar was appointed as CMD, RailTel Corporation of India Limited (RCIL) for a period of five years. Currently, he is Director (Network Planning & Marketing), RCIL.  
    • Arun Kumar Singh was appointed to the post of Director (Projects), RITES Limited till the date of his superannuation i.e 28.02.2027. Currently, he is Project Director, RITES Limited.
    • Manoj Jain was appointed as Director (Research & Development), Bharat Electronics Limited (BEL) for a period of five years. Currently, he is in General Manager (GM) in BEL.
    • Sunil Shivaling Bagi was appointed as Director (Finance) in Goa Shipyard Limited (GSL) till the date of his superannuation i.e. 31.07.2025. Currently, he is Chief General Manager (CGM), GSL.
    • The Central deputation tenure of Sanjay Kumar (lP&TA&FS:2003) was extended for a period of two years w.e.f. 21.09.2022 and upto 20.09.2024. Presently working as Director in the Department of Financial Services (DFS).  
    • The Central deputation tenure of Satyendra Kumar (IPS:2007:RJ), Director in the Ministry of Environment, Forest & Climate Change (MoEF&CC), for a period of two years beyond 24.09.2022 and upto 24.09.2024.
    • Ms. Anita Rupavataram (IRS IT:2003) was appointed to the post of Director in the Office of Custodian (Mumbai) under the Department of Financial Services, on lateral shift basis for a period of 3 years up to 28.02.2023 (till the continuation of this post as approved by DFS ) or up to 24.10.2023 (i.e. balance tenure of 5 years at Director level). Currently, she is the Director, NGMA, Mumbai (a CSS post) under the Ministry of Culture.

  • New Delhi (22.09.2022): Notifications of appointments and recommendations issued on Wednesday are as follows:
    • Deore Nilesh Ramchandra (lAS:2011:BH) was appointed as Private Secretary to Jyotiraditya M Scindia (Union Minister for Civil Aviation & Steel) in the Ministry of Steel for a period of 4 years and 4 months i.e. the balance period of his tenure of five years as Private Secretary.
    • Rajiv Kumar Verma (IRPFS:2010) was appointed as Private Secretary to Arjun Ram Meghwal (Union MoS for Parliamentary Affairs & Culture) in the Ministry of Culture on a co-terminus basis with the Minister.
    • Dr Bhaskar Narayan was appointed as Director, CSIR-Indian Institute of Toxicology Research (CSIR TITR), Lucknow. Currently, Dr Narayan is on deputation at FSSAI, New Delhi. He is the Principal Scientist, CSIR-Central Food Technological Research Institute (CSIR-CFTRI), Mysore.  

  • New Delhi (20.09.2022): Notifications of appointments and recommendations issued on Tuesday are as follows:
    • The additional charge of the post of Secretary, Legislative Department was assigned to Niten Chandra (IAS:1990:OD), Secretary, Department of Legal Affairs, up to 03.10.2022 during the period of absence on leave of Dr Reeta Vasishta.
    • Debasis Acharyya was selected for the post of Director (Personnel), South Eastern Coalfields Limited (SECL). Currently, he is Chief Manager, Eastern Coalfields Limited (ECL).
    • The central deputation tenure of Rajit Punhani (lAS:1991:BH), AS&FA,  Ministry of Home Affairs, was extended for a period of one year beyond 07.10.2022 i.e. up to 07.10.2023.
    • The central deputation tenure of Dr Rakesh Sarwal (lAS:1998:TR), MD, National Waqf Development Corporation Ltd, was extended for a period of one year beyond 30.09.2022 i.e. up to 30.09.2023.
    • Assignment of the additional charge of the post of CMD, National Minorities Development & Finance Corporation, was assigned to Rakesh Sarwal (lAS:1988:TR) with effect from 01.06.2022 till the appointment of a regular incumbent or until further orders, whichever is earlier. Dr Sarwal is MD, National Waqf Development Corporation Ltd. 
    • Arun Iyer, OSD to the Minister for Parliamentary Affairs. Coal and Mines (Pralhad V. Joshi) in the M/o Coal accepted his resignation.
    • The Centre cleared the empanelment of officers for promotion to the grade of Director General Ordnance (Coordination & Services), Directorate of Ordnance (Coordination & Services) in the Indian Ordnance Factories Service (IOFS), in for the panel year 2022 (Revised Panel).
    • Parag Verma (ED, IRCON International Ltd) was appointed to the post of Director (Works), IRCON International Limited till the date of his superannuation i.e 30.04.2025.
    • Ranjay Sharan (Outstanding Scientist, NPCIL) was appointed to the post of Director (Projects), Nuclear Power Corporation of India Limited (NPCIL) till the
    • date of his superannuation i.e. 30.09.2024.
    • Manish Kumar (Chief Manager, Central Coalfields) was appointed as Director (Personnel), Northern Coalfields Ltd. (NCL) for a period of five years.
    • G Ravisankar (Chief GM, PGCIL) to the post of Director (Finance), PGCIL till the date of his superannuation i.e. 30.06.2026.
    • The tenure of Rakesh Agarwal (IPS:1997:HP), Joint Director, CBI, was extended for a period of six months beyond 02.09.2022.
    • The tenure of  Ms Sampat Meena (IPS:1994:JH) , Joint Director, CBI, was extended for a combined period of 07 years upto 21.09.2024.
    • Sarvesh Singh (IRSSE:1988), CMD, BBNL (JS level) under the Department of Telecommunications, was prematurely repatriated to his parent cadre.

  • New Delhi (16.09.2022): Notifications of appointments and recommendations issued on Friday are as follows:
    • The additional charge of the post of Secretary, Inter-State Council Secretariat, was assigned to Ms Ansuli Arya (lAS:1989:BH), Secretary, Department of Official Language from 17.09.2022 to 25.09.2022 during the period of absence on leave of Ms Anuradha Prasad (IDAS:1986).
    • Ashok Kumar Thakur was appointed to the post of Executive Member, Narmada Control Authority (NCA). Presently, Thakur is working as Chief Engineer (PSETD Division) in the Central Electricity Authority (CEA). 
    • The deputation tenure of S M Sahai (IPS:1987:JK), Additional Secretary, National Security Council Secretariat (NSCS) was extended for a period upto his superannuation i.e. 31 .03.2023.

  • New Delhi (15.09.2022): The Narendra Modi Administration on Thursday effected a major Secretary-level reshuffle. The list of officers reshuffled goes as follows:
    • Union Commerce Secretary BVR Subrahmanyam (lAS:1987:CG) was appointed as CMD, India Trade Promotion Organization (ITPO) on a contract basis for a period of two years in the rank and pay of Secretary upon his superannuation on 30.09.2022.
    • Arun Singhal (lAS:1987:UP) was appointed as Secretary, Department of Fertilizers. Presently, he is CEO, FSSAI under the Ministry of Health and Family Welfare. 
    • Atul Kumar Tiwari (IAS:1990:KN) was appointed Secretary, Ministry of Skill Development and Entrepreneurship vice Rajesh Aggarwal (lAS:1989:MH). Presently, he is Special Secretary, Ministry of Skill Development and Entrepreneurship.
    • Sunil Barthwal (IAS:1989:BH) was appointed as OSD in the Department of Commerce. He will succeed BVR Subrahmanyam upon his superannuation on 30.09.2022.
    • Ms Anjali Bhawra (IAS:1988:PB) was appointed as Secretary, Department of Social Justice & Empowerment. Presently, she is Secretary, Department of Empowerment of Persons with Disabilities.
    • Rajesh Kumar Singh (IAS:1989:KL), presently in the cadre, was appointed as Secretary, Department of Animal Husbandry & Dairying.
    • Mukhmeet Singh Bhatia (IAS:1990:JH) was appointed as Secretary, Ministry of Minority Affairs. Currently, he is DG, Employees' State Insurance Corporation (ESIC) under the Ministry of Labour and Employment.
    • Ms Arti Ahuja (lAS:1990:OR) replaced Sunil Barthwal (lAS:1989:BH) as Secretary, Ministry of Labour & Employment upon his appointment as OSD in the Department of Commerce. Currently, Ms Ahuja is Secretary, Department of Chemicals and Petrochemicals.
    • Arun Baroka (IAS:1990:UT) was appointed as Secretary, Department of Chemicals and Petro-Chemicals vice Ms Arti Ahuja. Presently, Baroka is Special Secretary, Department of Drinking Water and Sanitation.
    • Vijoy Kumar Singh (IAS:1990:PB) was appointed as Secretary, Department of Ex-Servicemen Welfare, Ministry of Defence. Presently, he is Special Secretary, Ministry of Textiles. 
    • Union Secretary Rajesh Aggarwal (IAS:1989:MH) was laterally shifted from Skill Development and Entrepreneurship to the Department of Empowerment of Persons with Disabilities. He replaces Ms Anjali Bhawra.
    • Gudey Srinivas (IAS:1990:OR) was appointed as Secretary, Ministry of Parliamentary Affairs vice Gyanesh Kumar (IAS:1988:KL).  Presently, Sriniwas is Additional Secretary & Financial Advisor, Ministry of Consumer Affairs, Food & Public Distribution.
    • Vivek Bhardwaj (IAS:1990:WB) was appointed as Secretary, Ministry of Mines upon the superannuation of Alok Tandon (lAS:1986:UP) on 30.09.2022. Presently Bharadwaj is working is J&K on Inter-cadre deputation.  
    • Further, Rajiv Jalota (IAS:1988:MH) Chairperson, Mumbai Port Trust and Ashish Upadhyaya (IAS:1989:MP) AS&FA, Ministry of Power were in-situ upgraded in the rank and pay of Secretary to the Government of India as a measure personal to them by temporarily upgrading the posts held by them.

  • New Delhi (13.09.2022): Notifications of appointments and recommendations issued on Tuesday are as follows:-
    • The Public Enterprises Selection Board (PESB) selected Prasanna Kumar Motupalli (ED, NTPC) for the post of CMD in NLC India Limited. 
    • PESB selected Pankaj Kumar Sharma (CGM, NMDC) for the post of Director (Production) in National Aluminium Company Limited (NALCO). 
    • Sibi George (IFS: 1993) was appointed as the next Ambassador of India to Japan. Presently, he is Ambassador of India to the State of Kuwait.
    • Prakash Chand (YOA: 2004) was appointed as the next Ambassador of India to the State of Eritrea. Presently, he is Consul General, Consulate General of India, Bali.

  • New Delhi (12.09.2022): Notifications of appointments and recommendations issued on Monday are as follows:
    • Ms. Neerja Kapur (GM, New lndia Assurance Company Limited), was appointed as Chairman-cum-Managing Director (CMD) in New lndia Assurance Company Limited (NIACL) till get superannuation (i.e. 30.04.2024), or until further orders, whichever is earlier.
    • Ms Girija Subramanian, (GM, GIC-Re) was appointed CMD in Agriculture lnsurance Company of lndia Limited till the age of superannuation (i.e. 31.07 .2026).
    • Ms Sushma Rawat (ED, ONGC) was selected for the post of Director (Exploration), Oil & Natural Gas Corporation Limited (ONGC) at a selection meeting held at PESB today.

  • New Delhi (10.09.2022): Notifications of appointments and recommendations issued on Saturday are as follows:
    • Hirdesh Kumar (IAS:1999:AGMUT) was appointed as Deputy Election Commissioner in the Election Commission of India for a tenure of five years. He replaces Umesh Sinha (IAS:1986:UP).
    • Ms. Mehta Sampada Suresh (IAS:2008:MH) was appointed as Private Secretary to The President of India (Smt. Droupadi Murmu) for a period upto 30.03.2027.
    • Prof Krishanu Ray (Professor- TIFR, Mumbai)  was appointed to the post of Director, National Brain Research Centre (NBRC), Manesar, Haryana.
    • P K Kesavan (IFS:1986:KL) was appointed to the post of Administrative Member in Kerala Administrative Tribunal (KAT).

The hero of the Battle of Dograi (1965)

'Dilli ke darwaze per dastak'

Charles Groenhuijsen On Journalism

BBC on UPA Regime: PM, Party and Position

free stat counter