Latest appointments: Updated @ 07:00 PM (31 May)

0
86

Central deputation tenure of Ms Sujata Prasad (IDAS:1986) has been extended for period of six months ending 26 November 2017. Currently she serves as Joint Secretary, M/o Food Processing Industries.

(Updated: 31 May 2017 @ 07.00 PM)

————————————————————————————————————————————————————

Ms Alamelu TLakshmanachari (GM, New India Assurance Co Ltd) appointed to the post of CMD, Agriculture Insurance Company of India Ltd (AICIL).

(Updated: 30 May 2017 @ 07.00 PM)

————————————————————————————————————————————————————

A V Girija Kumar (GM, United India Insurance Company Ltd) appointed as new CMD of Oriental Insurance Company Ltd (OICL).

(Updated: 30 May 2017 @ 07.00 PM)

————————————————————————————————————————————————————

Sandeep Jain (IOFS:1999), Director, DOPT, has been given extension for a period of 03 months beyond 24 June 2017.

(Updated: 30 May 2017 @ 07.00 PM)

————————————————————————————————————————————————————

Dr G Satheesh Reddy, Adviser to Defence Minister, gets one year extension in service beyond 04 June 2017.

(Updated: 29 May 2017 @ 07.00 PM)

————————————————————————————————————————————————————

Ramesh Chander (IRS C&CE:1994), Director (Coordination) Dept of Revenue, prematurely repatriated to avail promotion benefits in cadre.

(Updated: 29 May 2017 @ 07.00 PM)

————————————————————————————————————————————————————

Tenure of central deputation of Manoj Kumar P (ISS:1998), Director, Dept of Rural Development, has been extended for 03 months beyond 22 July 2017.

(Updated: 29 May 2017 @ 07.00 PM)

————————————————————————————————————————————————————

Hardik Satishchandra Shah (IAS:2010:GJ) appointed as PS to Dr Harsh Vardhan, Union Minister for Environment,Forest & Climate Change.

(Updated: 29 May 2017 @ 07.00 PM)

————————————————————————————————————————————————————

Ratnesh Kumar Jha (IRTS:2001) appointed to the post of Additional Development Commissioner (Director level) in the Officer of Commissioner (Handicrafts); Ministry of Textiles.

(Updated: 29 May 2017 @ 07.00 PM)

————————————————————————————————————————————————————

Ravindra Kumar Gupta (IOFS:1999) appointed as Director, Ministry of Skill Development & Entrepreneurship for a period of 05 years.

(Updated: 26 May 2017 @ 07.30 PM)

————————————————————————————————————————————————————

The incumbent Union Pharmaceutical Secretary Jai Priye Prakash (IAS:1982:AM) gets the additional charge of the post of Secretary, Dept of Chemicals & Petrochemicals w.e.f 01 June 2017. The outgoing Secretary, A K Bishnoi (IAS:1982:UP) will be retiring on 31 May 2017.

(Updated: 26 May 2017 @ 11.30 AM)

————————————————————————————————————————————————————

The deputation tenure of Venu Rajamony (IFS:1986), has been terminated. Venu served as Press Secretary to the President of India.

(Updated: 25 May 2017 @ 08.30 PM)

————————————————————————————————————————————————————

Tapan Ray (IAS:1982:GJ) given additional charge of the post of Secretary, Dept of Economic Affairs w.e.f 01 June 2017. Shaktikanta Das (IAS:1980:TN) will be retiring on 31 May 2017.

(Updated: 26 May 2017 @ 08.30 PM)

————————————————————————————————————————————————————

Central deputation tenure of Sanjay Garg (IAS:1994:KL), Jt Secretary, Defence Production, has been extended for a period of 03 months beyond 26 June 2017.

(Updated: 24 May 2017 @ 09.20 PM)

————————————————————————————————————————————————————

Prem Narayan (IRSS:1990) appointed to the post of Dy Director General (DDG) at UIDAI Headquarter (HQ), New Delhi for a period of 03 yrs.

(Updated: 24 May 2017 @ 00.20 AM)

————————————————————————————————————————————————————

Syedain Abbasi (IAS:1990:AM) appointed as Executive Director, Food Corporation of India (FCI) vice Abhishek Singh (IAS:1995:NL).

(Updated: 24 May 2017 @ 00.20 AM)

————————————————————————————————————————————————————

Dr. H. Srinivas, Indian Railway Personnel Service (IRPS) officer, appointed as DG, V. V. Giri National Labour Institute (VVGNLI), NOIDA.

(Updated: 24 May 2017 @ 00.20 AM)

————————————————————————————————————————————————————

Ashutosh Jain (ITS:1993) appointed as Dy Director General (DDG) in the Development Monitoring and Evaluation Office (DMEO), NITI Aayog, New Delhi.

(Updated: 24 May 2017 @ 00.20 AM)

————————————————————————————————————————————————————

Dr. Shyam Sundar Pattnaik appointed as Director, National Institute of Technical Teachers’ Training and Research (NITTTR), Chandigarh on contract basis. Currently he serves as Vice-Chancellor, Biju Patnaik University of Technology, Odisha.

(Updated: 24 May 2017 @ 00.20 AM)

————————————————————————————————————————————————————

Dr. Chindi Vasudevappa appointed as Vice Chancellor, National Institute of Food Technology Entrepreneurship & Management (NIFTEM), Sonepat, Haryana. Currently he serves as VC , University of Agriculture & Horticulture Science, Shimoga, Karnataka.

(Updated: 24 May 2017 @ 00.20 AM)

————————————————————————————————————————————————————

Tenure of Prof. Gautam Sinha, Director, IIM, Kashipur extended for six months w.e.f. 12.05.2017.

(Updated: 24 May 2017 @ 00.20 AM)

————————————————————————————————————————————————————

Deputation tenure of G G Mitra (ICAS:1995), Jt Director (Director level) Fertilizers Industrial Coordination Committee (FICC), has been extended for a period ending 08 June 2017.

(Updated: 23 May 2017 @ 06.35 PM)

————————————————————————————————————————————————————

V Murugaiyan (IP&TA&FS:1989) appointed to Joint Secretary level post of Director (Finance), Bhartiya Nabhikiya Vidyut Nigam Ltd (BHAVINI), Kalpakkam (Chennai). He replaces Ms Rajani Sankaran (IA&AS:1989).

(Updated: 23 May 2017 @ 06.35 PM)

————————————————————————————————————————————————————

Rajveer Singh Verma and Rajiv Mani appointed to the post of Jt Secretary & Legal Adviser till retirement. They belong to Indian Legal Service cadre (ILS).

(Updated: 23 May 2017 @ 05.50 PM)

————————————————————————————————————————————————————

The Appointments Committee of the Cabinet (ACC) has approved the empanelment of Indian Economic Service (IES) cadre officers to hold SAG posts (Panel year 2016-17).

(Updated: 23 May 2017 @ 05.50 PM)

————————————————————————————————————————————————————

The Appointments Committee of the Cabinet (ACC) has approved the empanelment of Indian Economic Service (IES) cadre officers to hold HAG posts (Panel year 2017-18).

(Updated: 23 May 2017 @ 05.50 PM)

————————————————————————————————————————————————————

Empanelment of IDAS cadre officers cleared to hold Principal Controller of Accounts rank posts (Panel year 2016-2017)

(Updated: 23 May 2017 @ 05.50 PM)

————————————————————————————————————————————————————

R K Tyagi & Syed Zafar Islam appointed as Non-official Independent Director on the Board of Air India Ltd. (AIL) for a period of three years.

(Updated: 23 May 2017 @ 05.50 PM)

————————————————————————————————————————————————————

V R Gupta, Director (Finance), Central Warehousing Corporation Ltd (CWC), has been given extension beyond 18 May 2017 till his retirement (30 Sept 2017).

(Updated: 22 May 2017 @ 05 PM)

————————————————————————————————————————————————————

Rajesh KumarGupta (ITS:1998), Director, Ministry of Home Affairs, given extension for a period of three months beyond 21 May 2017.

(Updated: 22 May 2017 @ 05 PM)

————————————————————————————————————————————————————

Ravi Mittal (IAS:1986:BH) appointed as Additional Secretary, Dept of Financial Services. Mittal will replace Anil Kumar Khachi (IAS:1986:HP) who will repatriate to Himachal Pradesh on 16 June 2017.

(Updated: 21 May 2017 @ 08 AM)

————————————————————————————————————————————————————

R K Jain (Retd IAS:1981:HP), Member, National Disaster Management Authority (NDMA) has been given extension in tenure for another six months. His tenure was scheduled to be over on 30 May 2017.

(Updated: 21 May 2017 @ 08 AM)

————————————————————————————————————————————————————

Sanjiv Mittal (IDAS:1984) appointed as Additional Secretary & Financial Adviser (Defence Acquisition), Ministry of Defence. Currently he is posted as Additional Secretary, Ministry of Statistics & Programme Implementation

(Updated: 21 May 2017 @ 08 AM)

————————————————————————————————————————————————————

Sujata Prasad (ICAS:1983) appointed as Additional Secretary, Ministry of Culture.

(Updated: 21 May 2017 @ 08 AM)

————————————————————————————————————————————————————

Rajiv Gandhi (IRPS:1998) appointed to the post of Commissioner (Personnel) DDA.

(Updated: 19 May 2017 @ 08 PM)

————————————————————————————————————————————————————

Dr S Christopher, Secretary, Department of Defence Research & Development (DDR&D) and Chairman, Defence Research & Development Organisation (DRDO) has been given extension for a period of one year beyond 29 May 2017.

(Updated: 19 May 2017 @ 08 PM)

————————————————————————————————————————————————————

Sunil Kumar Singh (IRSS:2000) appointed to the post of Director, Department of Heavy Industries (DHI).

(Updated: 19 May 2017 @ 08 PM)

————————————————————————————————————————————————————

Niranjan Lal (IOFS:1998) appointed to the post of Director, Department of Fertilizers. 

(Updated: 19 May 2017 @ 08 PM)

————————————————————————————————————————————————————

Tenure of Dr V B Mathur, Director, Wildlife Institute of India (Dehradun) has been extended for a period ending 17 February 2019 (w.e.f. 18 February 2017).

(Updated: 18 May 2017 @ 06 PM)

————————————————————————————————————————————————————

The post of Deputy Secretary, M/o Minority Affairs, held by D Madhukar Naik (IDES:2002), has been re-designated as measure personal at Director level for a period up to 02 Jan 2018 (w.e.f. 01 July 2017).

(Updated: 18 May 2017 @ 06 PM)

————————————————————————————————————————————————————

Anil Kumar (ITS:2000) appointed to the post of Director, Dept of Higher Education for a period of 05 yrs.

(Updated: 18 May 2017 @ 06 PM)

————————————————————————————————————————————————————

The central deputation tenure of Aditya Kumar Joshi (1989:IFoF:MT) as Joint Secretary, Animal Husbandry, Dairying and Fisheries, has been extended for a period of three months beyond July 31, 2017.

(Updated: 18 May 2017 @ 06 PM)

————————————————————————————————————————————————————

Mr Jayaseelan T (IDAS:2003) appointed to the post of Deputy Secretary, Ministry of Shipping for a period of 04 years.

(Updated: 18 May 2017 @ 06 PM)

————————————————————————————————————————————————————

Chairman, Atomic Energy Regulatory Board S A Bhardwaj has been given extension in tenure for period ending 04 January 2019 i.e. the date of his reaching the age of 70 years (AERB) or till the appointment of Chairperson, Nuclear Safety Regulatory Authority

(Updated: 18 May 2017 @ 11 am)

————————————————————————————————————————————————————

Surendra Singh Meena (IAS:1993:JH) has been empanelled to hold Joint Secretary rank post in Govt of India.

(Updated: 18 May 2017 @ 11 am)

————————————————————————————————————————————————————

The incumbent Union Power Secretary P K Pujari gets additional charge of the post of Secretary, New & Renewable Energy during the absence of Rajeev Kapoor (IAS:1983:UP) from 20 May 2017 to 09 June 2017.

(Updated: 15 May 2017 (06.30 pm)

————————————————————————————————————————————————————

The central deputation tenure of Nilimesh Baruah (IRS IT:1985) has been extended for period of 03 months beyond 30 May 2017. Barua is Director, Serious Fraud Investigation Office (SFIO), Ministry of Corporate Affairs.

(Updated: 15 May 2017 (06.30 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Maruthi Prasad Tangirala (IP&TA&FS:1990) appointed to the post of Executive Director (JS level), Insurance Regulatory and Development Authority of India (IRDAI), Hyderabad for a period ending 14 April 2022 vice Sriram Taranikanti (lAS:1992:MT).

(Updated: 15 May 2017 (06.30 pm)

————————————————————————————————————————————————————

The central deputation tenure of Rajesh Bhushan (IAS:1987:BH) has been extended for a period of three months beyond 18 June 2017. He is Jt Secretary, Dept of Rural Development.

(Updated: 15 May 2017 (06.30 pm)

————————————————————————————————————————————————————

The central deputation tenure of M Radha Krishna (IPS:1985:MP) has been extended for a period beyond 22 June 2017 upto 28 February 2019. He is CVO, CPWD (Delhi) under the Ministry of Urban Development.

(Updated: 15 May 2017 (06 pm)

————————————————————————————————————————————————————

S Suresh, Member (Finance) AAI gets extension in tenure for a period ending 31 March 2020. His tenure was scheduled to be over on 31 July 2017.

(Updated: 12 May 2017 (09 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Union Power Secretary Pradeep Kumar Pujari (IAS:1981:GJ) gets additional charge of the post of
Secretary, Ministry of New & Renewable Energy (MNRE) from 15 May 2017 to 02 June 2017. Rajeev
Kapoor (IAS:1983:UP), MNRE Secretary, is set to proceed on leave.

(Updated: 12 May 2017 (09 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Additional charge of the posts of Secretary, Dept of Administrative Reforms & Public Grievances and Secretary, Dept of Pensions and Pensioners’ Welfare has been given to DOPT Secretary B P Sharma (IAS:1981:BH) from 13 May 2017 to 30 May 2017 during the period of absence on leave of C Viswanath (lAS:1991:AP).

(Updated: 12 May 2017 (09 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Additional charge of the post of Secretary, Department of Official Language has been given to Ms Sanjeevanee Kutty (IAS:1983:MH) Secretary, Dept of Border Management from 15 May 2017 to 21 May 2017 during the leave period of P K Jha (IAS:1982:UP).

(Updated: 12 May 2017 (09 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Purushotam Dass Siwal (Chief Engineer, CEA) and Prakash S Mhaske (Chief Engineer, CEA) appointed as Member (Thermal) and Member (Power System) respectively in the Central Electricity Authority (CEA) for a period of 05 years.

(Updated: 12 May 2017 (09 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Atul Kumar Chaudhary (ITS:1990) prematurely repatriated from Dept of Pharmaceuticals where he served as Director.

(Updated: 12 May 2017 (09 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Bharatendu Kumar Singh (IDAS:2003) appointed as Deputy Secretary in Department of Expenditure, Min of Finance.

(Updated: 11 May 2017 (05 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Ashok Pal (IFoS:1983:UK), CEO, NAWADCO, prematurely repatriated to parent cadre (Urttarakhand) to avail promotion benefit.

(Updated: 11 May 2017 (05 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Rakesh Srivastava (IAS:1981:RJ) appointed as Secretary, Ministry of Women & Child Development.

(Updated: 10 May 2017 (07 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Mrs Leena Nair (IAS:1982:TN) appointed as Secretary, Ministry of Tribal Affairs.

(Updated: 10 May 2017 (07 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Jagdish Prasad Meena (IAS:1983:AM) appointed as Secretary, Department of Consumer Affairs.

(Updated: 10 May 2017 (07 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Anant Kumar Singh (IAS:1984:UP) appointed as Secretary, Ministry of Textiles.

(Updated: 10 May 2017 (07 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Rajive Kumar (IAS:1981:UP) given additional charge of Secretary, Road and Transport & Highways.

(Updated: 10 May 2017 (07 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Mrs Aruna Sundararajan (IAS:1982:KL) given an additional charge of Secretary, Department of Telecommunications.

(Updated: 10 May 2017 (07 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Former J & K Chief Secretary Brij Raj Sharma (IAS:1984:JK) appointed as Additional Secretary in the Ministry of Home Affairs.

(Updated: 10 May 2017 (07 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Mrs Rashmi Verma (IAS:1982:BH) appointed as Secretary, Ministry of Tourism.

(Updated: 10 May 2017 (07 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Sanjay Mitra (IAS:1982:WB) appointed as OSD, Ministry of Defence. He will take over from G Mohan KUmar (IAS:1979:OR) on 24 May 2017.

Updated: 10 May 2017 (07 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Margoob Hussain (IRSEE) appointed as Director General, RDSO, Lucknow (Ministry of Railway).

Updated: 09 May 2017 (09 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Vishwesh Chaube (IRSEE) appointed as General Manager, Metro Railway, Kolkata.

Updated: 09 May 2017 (09 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Anil Kumar Gupta (IRSEE) appointed as General Manager, Western Railway.

Updated: 09 May 2017 (09 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Harindra Rao (IRSEE) appointed as General Manager, Eastern Railway, Kolkata.

Updated: 09 May 2017 (09 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Ms K B Vandana (IAS:2004:RJ) has been appointed as PS to Arjun Ram Meghwal, MoS for Finance and Corporate Affairs.

Updated: 09 May 2017 (09 pm)

————————————————————————————————————————————————————

The tenure of Pankaj Kumar (ITS:1991) as Director in the Department of Agriculture, Cooperation & Farmers Welfare has been extended for a period of three months.

Updated: 09 May 2017 (09 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Rajiv Nayan Choubey (IAS:1981:TN) has been assigned an additional charge of Secretary, Ministry of Environment, Forest and Climate Change (MoEF&CC) till May 21, 2017. The incumbent Secretary A N Jha (IAS:1982:MN) is on leave from 10 May 2019.

Updated: 09 May 2017 (09 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Ms Seema Bahuguna (IAS:1983:RJ) has been given additional charge of Secretary, Dept of Heavy Industries for a period ending 21 May 2017 (w.e.f 10 May 2017). Girish Shankar (IAS:1982:BH),the incumbent Secretary, Dept of Public Enterprises, is on leave during the said period.

Updated: 09 May 2017 (09 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Arun Kumar IIAS:1983:AM) has been given an additional charge of Secretary, Ministry of Coal till May 18, 2017. The incumbent Coal Secretary Sushil Kumar (IAS:1982:UP) is currently on training/leave.

Updated: 02 May 2017 (09 pm)

————————————————————————————————————————————————————

The deputation tenure of Praveen Kumar (IOFS:1992), Director, Ministry of Defence, has been extended upto September 24, 2017.

Updated: 02 May 2017 (09 pm)

————————————————————————————————————————————————————

J P S Chawla (ICAS officer) has been promoted to the grade of Principal Chief Controller of Accounts in the Indian Civil Accounts Service.

Updated: 02 May 2017 (09 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Dr B N Srinivasa Murthy has been appointed as Horticulture Commissioner in the Dept of Agriculture, Cooperation & Farmers Welfare.

Updated: 02 May 2017 (09 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Rajeev Singh has been promoted to the grade of Chief Engineer (Civil).

Updated: 02 May 2017 (09 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Dr Y Narayanaswami has been promoted to the Supertime Administrative Grade of the General Duty Medical Officer (DGMO) Sub-cadre of Central Health Service.

Updated: 02 May 2017 (09 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Srinivas Ramaswamy Katikithala (IAS:1989:GJ) appointed as Jt Secretary, DOPT for a period of five years by temporarily downgrading an Additional Secretary level post for 2 years.

Updated: 02 May 2017 (09 am)

————————————————————————————————————————————————————

Shantmanu (IAS:1991:JK) appointed as Development Commissioner (Handicrafts) (JS level), M/o. Textiles for a period of five years vice K Gopal (IAS:1992:TN)

Updated: 02 May 2017 (09 am)

————————————————————————————————————————————————————

Pramod Kumar Tiwari (IAS:1991:AM) appointed as Joint Secretary, Department of Food & Public Distribution of the charge of the post for a period of five years vice Deepak Kumar (IAS:1990:UP)

Updated: 02 May 2017 (09 am)

————————————————————————————————————————————————————

Ms Nidhi Chhibber (IAS:1994:CG) appointed as Joint Secretary, Department of Defence for a period of five years vice Suresh Kumar (IAS:1986:JK)

Updated: 02 May 2017 (09 am)

————————————————————————————————————————————————————

Anil Srivastava (IAS::MP:1985) has been appointed as Advisor (JS level), NITI Aayog, on lateral shift basis for a combined tenure of seven years of central deputation upto 14 Feb 2019 Vice Ms Alka Tiwari (IAS:1988JH)

Updated: 02 May 2017 (09 am)

————————————————————————————————————————————————————

Jatindra Nath Swain (IAS:1988:TN) appointed as Joint Secretary, Ministry of New & Renewable Energy for a period of 05 years vice Santosh D Vaidya (IAS:1998:UT).

Updated: 02 May 2017 (09 am)

————————————————————————————————————————————————————

Ms Upma Srivastava (IAS:1988:SK) appointed as Joint Secretary, Ministry of Civil Aviation, for for a period of 05 years Anil Srivastava (IAS:1985:MP).

Updated: 02 May 2017 (09 am)

————————————————————————————————————————————————————

K Vinayak Rao (IRAS:(1987) appointed as Member (Finance) Delhi development Authority (DDA) for a period of 05 years Venkatesh Mohan (IA&AS:1983).

Updated: 02 May 2017 (09 am)

————————————————————————————————————————————————————

Madhu Ranjan Kumar (IRSS:1984) appointed as  Joint Secretary, Dept of Higher Education for a tenure upto his superannuation on 30 June 2021. The post has temporarily been upgraded from Director level (vice Shri Alok Mishra, IIS:1998). Kumar currently serves as Secretary (JS level) NCMEI.

Updated: 02 May 2017 (09 am)

————————————————————————————————————————————————————

Pramod Kumar Pathak (IFoS:1986:KL) appointed as Joint Secretary, Ministry of AYUSH for a period of five years vice A K Ganeriwala (IFoS:1986:SK).

Updated: 02 May 2017 (09 am)

————————————————————————————————————————————————————

Kamlesh Chaturvedi (IFoS:1988:MP) appointed as Joint Secretary, Ministry of Road Transport & Highways for a period of five years vice Rohit Kumar Singh (IAS:1989:RJ)

Updated: 02 May 2017 (09 am)

————————————————————————————————————————————————————

P K Borthakur (IAS:1989:AM) appointed as Joint Secretary, Department of Agriculture, Cooperation & Farmers’ Welfare for a period of five years vice Rajesh K. Singh (lAS:1989:KL).

Updated: 02 May 2017 (09 am)

————————————————————————————————————————————————————

K Rajaraman (IAS:1989:TN) appointed as Joint Secretary, Department of Expenditure for a period of five years vice Vivek Joshi (IAS:1989:HY).

Updated: 02 May 2017 (09 am)

————————————————————————————————————————————————————

Ms Meera Ranjan Tshering (IPoS:1988) appointed as Joint Secretary & FA, Ministry of Women & Child Development for a period of five years vice Ms Sarita Mittal (CSS).

Updated: 02 May 2017 (09 am)

————————————————————————————————————————————————————

O K Sekar (IAAS:1995) appointed as Additional DGFT (JS level), Chennai, DGFT, under Department of Commerce for a period of 05 years vice M Sai Kumar (lAS:1980:TN)

Updated: 02 May 2017 (09 am)

————————————————————————————————————————————————————

Ms Sarita Mittal (CSS) appointed as Joint Secretary, Department of Health Research for a period upto her superannuation on 31 May 2019 vice Manoj Pant (IFoS:1986:JK).

Updated: 02 May 2017 (09 am)

————————————————————————————————————————————————————

Alok Saxena (IPoS:(1989) appointed as Joint Secretary, Department of Health & Family Welfare for a period of five years  K B Agarwal (IAS:1985:JK).

Updated: 02 May 2017 (09 am)

————————————————————————————————————————————————————

Ms Vandana Gupta (IP&TA&FS:1990), Joint Secretary, NCW, under Ministry of Women & Child Development has been prematurely repatriated to her cadre.

Updated: 02 May 2017 (09 am)

————————————————————————————————————————————————————

Ms Chhavi Jha (IRAS:(1990) appointed as Joint Secretary, NCW under Ministry of Women & Child Development for a period of five years vice Ms Vandana Gupta (IP&TA&FS:1990).

Updated: 02 May 2017 (09 am)

————————————————————————————————————————————————————

Ms Aastha Saxena Khatwani (ICAS:1991) appointed as Joint Secretary, Ministry of Women & Child Development for a period of five years vice Ms Rashmi Saxena Sahni (IRS IT:1984).

Updated: 02 May 2017 (09 am)

————————————————————————————————————————————————————

Murugan Arumugam Inbarasu (IRSME:1985) appointed as Joint Secretary, Department of Atomic Energy (Mumbai) for a upto his superannuation on 31 October 2019 vice Sanjeev Sood (IRSEE:1985).

Updated: 02 May 2017 (09 am)

————————————————————————————————————————————————————

Shishir Sinha (IOFS:1988) appointed as DDG (JS level), UIDAI for a period of five years Harish Chand Agarwal (IPoS:1988).

Updated: 02 May 2017 (09 am)

———————————————————————————————————————————————————–

Anant Narayan Nanda (IPoS:1982) has been appointed as Secretary, Department of Posts Vice Boyapati Venkat Sudhakar (IPoS:1981)

(Updated: 11am (29 April 2017)

———————————————————————————————————————————————————–

Central deputation tenure of Ashok M Dalwai (IAS:1984:OR) has been extended for a period of 03 months beyond 29 April 2017. Dalwai serves as Additional Secretary, Dept of Agriculture, Cooperation & Farmers’ Welfare.

(Updated: 07 PM (27 April 2017)

———————————————————————————————————————————————————–

Central deputation tenure of Ravi Sinha (IDSE:1984), Director, Ministry of Water Resources, River Development & Ganga Rejuvenation, has been extended for a period of 03 months beyond 22 April 2017.

(Updated: 07 PM (27 April 2017)

———————————————————————————————————————————————————–

Paresh Kumar Goel (IDSE:1992) appointed as Director in the Ministry of Road Transport & Highways.

(Updated: 07 PM (26 April 2017)

———————————————————————————————————————————————————–

Central deputation tenure of R B Sinha (IFoS:1986:MP) has been extended for a period of three months beyond 10 May 2017. Sinha is Jt Secretary, Dept of Agriculture, Cooperation & Farmers’ Welfare.

(Updated: 07 PM (26 April 2017)

———————————————————————————————————————————————————–

Dheeraj Kumar (IAS:2005:MH) gets inter cadre deputation from Maharashtra to UP for a period of 03 years.

(Updated: 07 PM (24 April 2017)

———————————————————————————————————————————————————–

Manish Tripathi (IDAS:1998), Director in the Ministry of Water Resources, River Development and Ganga Rejuvenation, has been given premature repatriation to his parent cadre in order to avail of benefits of promotion.

(Updated: 07 PM (24 April 2017)

———————————————————————————————————————————————————–

The tenure of Pradeep Kumar Sinha (IAS:1977:UP) as Cabinet Secretary has been extended for a further period of one year beyond June 12, 2017

(Updated: 07 PM (24 April 2017)

———————————————————————————————————————————————————–

N S Kang (IAS:1983:PB), Secretary, Dept of Empowerment of Persons with Disability, has been assigned additional charge of Secretary, Department of Social Justice & Empowerment till May 05, 2017 during the absence of Ms G Latha Krishna Rao (IAS:1982:KN).

(Updated: 07 PM (24 April 2017)

———————————————————————————————————————————————————–

Ms Leena Nair (IAS:1982:TN), Secretary, Ministry of Women & Child Development, has been assigned additional charge of Secretary, Ministry of Tribal Affairs till May 05, 2017 during the absence of Ms G Latha Krishna Rao (IAS:1982:KN).

(Updated: 07 PM (24 April 2017)

Print

Leave a Reply